Weekendowe szczepienie w stolicy Pienin

Krościenko nad Dunajcem to kolejna miejscowość, która włączyła się w akcję pn. „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Podczas niej przez dwa dni weekendu można było przyjąć jednorazową dawkę szczepionki Johnson & Johnson przeciw Covid 19. Plenerowy punkt szczepień został uruchomiony przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę we współpracy z wójtem Janem Dydą.

Plenerowy punkt szczepień działał w sobotę i w niedzielę obok amfiteatru „Pod Wierzbą”. Pierwszego dnia chętni pojawili się jeszcze przed godziną 10. Choć szczepili się głównie mieszkańcy gminy Krościenko nad Dunajcem, to jednak byli też mieszkańcy innych miejscowości Powiatu Nowotarskiego oraz turyści. Niewielką grupę stanowili Białorusini.   

Szczepili się też Romowie z niewielkiego osiedla w Krośnicy. Na miejsce szczepienia dotarli dzięki pomocy Urzędu Gminy i wójta Jana Dydy. W sumie szczepionkę przyjęło blisko 30 Romów z liczącej nieco ponad 70 osób społeczności. 

W sumie zaszczepiło się 279 osób, co jest dobrym wynikiem, jak na tak niewielką pod względem ilości mieszkańców gminę, jaką jest malowniczo położone Krościenko nad Dunajcem.

 W niedzielę punkt szczepień wizytowali: poseł Anna Paluch i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Pani Poseł zapewniała, jak jest to ważna akcja. – Wszyscy powinniśmy się zaszczepić jeśli nie chcemy, aby jesienią była czwarta fala pandemii – mówiła.   

Z kolei wojewoda dziękował nie tylko władzom samorządowym gminy za włączenie się w tę bardzo potrzebną akcję, ale i zwrócił uwagę na piękno Stolicy Pienin. Podkreślił, że akcja z plenerowymi punktami szczepień równocześnie promuje walory turystyczne Małopolski. – Mamy wiele zakątków, gdzie można odpocząć. Odkrywamy teraz Małopolskę na nowo – mówił i zapewnił, że sukces weekendowych szczepień w plenerze jest spory.

Podziękował również samorządowi Krościenka nad Dunajcem za logistyczną pomoc przy szczepieniu mniejszości romskiej. – Dziękuję samorządowi za logistyczną pomoc, dzięki której udało się zaczepić tak ich dużą grupę. Dziękuję też za dobry przykład, jaki dali Romowie z Krościenka – mówił Łukasz Kmita.

Wojewoda zwrócił uwagę, że Małopolska pod względem szczepień jest na czwartym miejscu w Polsce, zostało tu w pełni zaszczepionych ponad 822 tys. osób, a łącznie 2 184 969 preparatów przeciw Covid 19. Z kolei wśród przodujących powiatów jest powiat nowotarski. Uplasował się on na czwartym miejscu po Krakowie oraz powiatach krakowskim i sądeckim.   

Wójt składa serdeczne podziękowania dla: gminnych jednostek OSP gminy Krościenko nad Dunajcem, pielęgniarek z SP ZOZ w Krościenku nad Dunajcem, Nadleśnictwa Krościenko nad Dunajcem, Straży Granicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Poczty Polskiej, a także Zespołu Szkół i Placówek w Krościenku nad Dunajcem.   

Akcja pn. „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”  jest organizowana w różnych miejscach Małopolski z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.