Zespół Pieśni i Tańca “Pienińskie Wiyrchy”

Zespół Pieśni i Tańca “Pienińskie Wiyrchy”

Nasz zespół nazywa się ,, Pienińskie Wiyrchy’’, działa przy Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.
Kierownikiem zespołu jest Joanna Piszczek – solistka i tancerka , gra też na basach i wykonuje stroje regionalne oraz prowadzi zespół dziecięcy ,,Małe Pieniny’’ i grupy śpiewacze dziewczęce które zajmują  wysokie miejsca na konkursach: „Sabałowe bajania” , „Nuta Dunajca”, Międzynarodowy Konkurs Górali  w Zbrzydowicach . Chociaż zespół działa od niedawna to członkami zespołu są także doświadczeni tancerze, śpiewacy i muzycy należący kiedyś do zespołów „Małe Pieniny’’, „Młode Podhale’’ i ,, Pieniny’’, są panie z utytułowanej grupy śpiewaczej  „Krościeńcanki’’ laureatki pierwszych miejsc na sabałowych bajaniach w bukowinie, festiwal folkloru górali polskich  w żywcu, międzynarodowym festiwalu folkloru ziem górskich w zakopanym.  Większość jest teraz członkami Związku Podhalan na czele z prezes Katarzyną Zaziąbło i byłym prezesem Marianem Jaroszem. Są przewodnicy górscy i flisacy. Prymistą jest Jan kubik – honorowy obywatel królewskiego miasta Krościenka posiadający medal ,, gloria artis ‘’. Większość też wywodzi się z rodzin pielęgnujących bogate tradycje Pienin na co dzień, a to Czepiele, Jandury, Kubiki, Dydy, Kacwiny i inne. Z rodziny Kacwinów tańczą wnuki i prawnuki.

Naszymi nauczycielami byli: Jan Knutelski, Jan Kacwin, Piotr Cedzidło…itp.

Młodzi uczą się od ,,starych’’ chociaż są wyjątki np. Rodzina  Piotrowskich. Dzieci od lat należą do ,,Małych Pienin’’ a rodzice tez zapragnęli śpiewać i tańczyć, uczą się od swoich dzieci.

Śpiewamy o naszych Pieninach, pienińskich wiyrchach, Sokolicy i Trzech Koronach, Dunajcu , życiu górali, owieczkach . Tańczymy nasze krościeńskie tańce: obyrtany, polki ,śtajerki, ogrodnik zbójnicki. Kapela gra na tradycyjnych instrumentach wykonanych przez miejscowych lutników głównie Stanisława Czepiela, są to: skrzypce, oktawki , basy , piszczałka , trombita. Zespół występuje w strojach wykonanych przez twórców ludowych: Janina Garwol, Jan Kubik, Maria Jandura, Joanna Piszczek

Przynależność do zespołu to budowanie i utrwalanie swojej tożsamości opartej na tradycji i wartościach chrzescijańskich , poczucia więzi w swojej małej ojczyżnie . Chcemy aby nasza kultura i tradycja była ciągle żywa .