Młodzi Romowie o przeszłości i marzeniach

 Wspólne spotkanie dzieci w Szkole Podstawowej w Krośnicy było okazją do poznania ciekawej historii Romów, którzy uczęszczają licznie do tej placówki oświatowej. Uczniowie zapoznali się również z postaciami znanymi na świecie, które mają korzenie romskie.  Młodzi Romowie mówili także o zwyczajach świątecznych i swych marzeniach.

Wielu uczniów z krośnieńczańskiej Szkoły wymieniało Viki Gabor i Edytę Górniak, jako znane osoby o korzeniach romskim. Znacznie mniej już wiedziało, że mieli je także: Sir Charles Chaplin, gwiazda kina niemego, Sir Michael Caine, aktor, dwukrotny zdobywca Oskara, Elvis Presley, kultowy piosenkarz, czy Pola Negri, aktorka kina niemego oraz również znakomita aktorka gwiazda wszechczasów – Rita Hayworth…

Romowie wiedzieli o dawnych taborach, o pochodzeniu Romów z dalekich Indii. Wiele mówili o swych dziadkach, ich pracy i domowych oraz świątecznych zwyczajach. Wielkie zainteresowanie wzbudziły stare zdjęcia z romskiego osiedla. Chętnie opowiedzieli i o swych marzeniach. Romskie dziewczęta, jak się okazało chętnie zostałyby piosenkarkami i nauczycielkami. Chłopcy z kolei marzą o zdobyciu zawodu piekarza, ale i policjanta, czy lekarza. 

Kolejne spotkanie z dziećmi romskimi odbyło się w ramach projektu pn. „Romowie wczoraj dziś”, którego  wykonawcą jest Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, a wnioskodawcą gmina Krościenko nad Dunajcem.  To między innymi w jego wyniku zostanie przygotowana i wydana broszura opatrzona archiwalnymi zdjęciami oraz flipbook, a także film dokumentujący życie Romów, ich tradycję, historię i kulturę.

Już we wrześniu w ramach projektu ruszą warsztaty z programowania LEGO EDUCATION WEDO 2.0. Będą też  spotkania z policjantem i goprowcem. 

W Kośnicy, jak udało się już ustalić, żyją od czasów II wojny światowej Romowie z grupy Bergitka Roma. Pierwsza osiedliła się tu rodzina Szczerbów. Dziś Romowie stanowią społeczność liczącą ponad 70 osób. Żyją oni w dobrych relacjach z sąsiadami, a także mają mocne więzi wewnątrz swej grupy.

Projekt realizowany z Programu Integracji Społecznej  i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.