Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Pieniny”

Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Pieniny” działający przy Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem oraz Związkiem Podhalan Oddział w Krościenku, powstał w 2012 roku z inicjatywy Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Krościenku Józefa Szałwii, Joanny Piszczek i Teresy Topolskiej. Instruktorami tańca i śpiewu były: Teresa Topolska i Joanna Piszczek oraz Michał Pietrzak. Od początku powstania zespołu przygrywa im Muzyka Jaśka Kubika w składzie: Jasiek Kubik, Marian Jarosz, Iza Dusik, Dariusz Gabryś.

Celem zespołu jest przekazanie i zakorzenienie w młodym pokoleniu tradycji tańca, śpiewu i gwary pienińskiej oraz zwyczajów z regionu Krościenka jak również promocja naszego regionu.

Zespół prezentuje folklor i gwarę regionu krościeńskiego, występuje w oryginalnych krościeńskich (pienińskich) oraz starodawnych strojach ludowych.

Zespół występuje na lokalnych uroczystościach oraz na wyjazdach:
– Cepeliada i Targi Rolnicze w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, „Sabałowe Bajania”, „Karnawał Góralski” w Bukowinie, „Owocobranie” w Łącku.
– Zdobywają nagrody: „Konkurs Młodych Tonecników” w Białym Dunajcu, „Nuta Dunajca” w Maniowach

Dziewczynki z zespołu tworzą grupę śpiewaczą „Pienińskie Oktawki” – zdobywają nagrody i mają wysokie osiągnięcia: „Nuta Dunajca” w Maniowach I, II, III miejsca w grupie oraz solowo, „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach II miejsce, „Sabałowe Bajania” – Bukowina – II miejsce.

Instruktor Zespołu – Joanna Piszczek – Kontakt – 18 262 33 04

W dniu 2 lipca 2023 ( niedziela) w Jaworkach odbył się Piknik Rodzinny ,, Superbohaterowie ‘’ organizowany przez Pienińską Akademię Sportową reprezentowaną przez Jacka Pietrzaka i Bartosza Mężyka na bardzo szczytny cel : budowa domu dla podopiecznych PSONI Szczawnica, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Krościenku nad Dunajcem i Ochotnicy SPdP w Ochotnicy Dolnej. W tym wydarzeniu gościnnie wystąpiły  zespoły z Krościenka ,, Małe Pieniny”, ,, Pienińskie Wiyrchy ‘’ oraz Związek Podhalan oddział Krościenko również dokładając cegiełkę na ten piękny cel w postaci licznych fantów.