Spotykają się raz w tygodniu, aby ćwiczyć w rytm muzyki  – zumbę. Najpierw są zajęcia dla dorosłych, potem dla dzieci. W sumie uczestniczy w nich około 50 zapisanych osób, ale na zumbę może dojść jeszcze każdy chętny, spotkania są bowiem otwarte. Prowadzi je instruktorka z uprawnieniami, a organizatorem jest Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

Zajęcia są już od końca września w poniedziałki od godziny 15.30 w dwóch grupach wiekowych: dorosłych i dzieci. W starszej są na razie jedynie panie, a w młodszej dziewczęta i chłopcy. Zajęcia są odpowiedzią na zapotrzebowanie nie tylko na spotkania i nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, ale i ruchu, tak teraz koniecznego, gdy średnio każdy statystyczny Polak przytył 6 kg w czasie pandemii…   

Zumba to bowiem kompletny program treningowy. Jest ona rodzajem fitnessu z choreografią inspirowaną tańcami latynoskimi, takimi jak: salsa, samba, tango, flamenco, cumbia, soca, a nawet merenque, reggaeton. Często podczas zajęć jest także wprowadzony taniec brzucha, czy quebradita.

Dzięki treningowi pracują wszystkie mięśnie, które są bardziej gibkie, a ułatwieniem dla treningu jest to, że zajęcia są prowadzone w rytm muzyki. Można podczas niego spalić sporo kalorii, ale i także poprawić znacznie krążenie. 

Zumba ma bowiem wiele korzyści, można podczas  niej szybko się odchudzić, poprawić metabolizm i kondycję, dzięki tańcowi zwiększyć świadomość swego ciała, poprawić koordynację ruchów, które stają się bardziej płynne. Co istotne zumba też odstresowuje, a czas podczas zajęć płynie znacznie szybciej niż podczas zwykłych ćwiczeń np. na siłowni.

Zumba została wymyślona w latach 90. przez  kolumbijskiego tancerza Alberto Pereza, zwanego Beto. Sama zaś nazwa  co ciekawe – wywodzi się z języka gruzińskiego i znaczy „wystarczy tylko chcieć”.  Ćwiczenia te są coraz bardziej popularne na świecie, ale i w Polsce. Teraz można z nich skorzystać także w Krościenku nad Dunajcem.