Po raz II został zorganizowany Amatorski Turniej Szachowy im. Zdzisława Soliwody i Edwarda Kordasa w Krościenku nad Dunajcem. Tym razem przez dwa dni uczestniczyło w nim w sumie 80 zawodników z szkół podstawowych i średnich oraz dorośli z powiatu nowotarskiego.

Turnieje szachowe goszczą na terenie Krościenka nad Dunajcem już od kilkunastu lat, przez ostatnie 5 lat były nazwane imienia Zdzisława Soliwody, a od 2 lat mają dwóch patronów.

Początkowo  przez wiele lat organizowaliśmy je wspólnie z moimi uczniami Zdzisławem Soliwodą i Edwardem Kordasem zapalonymi szachistami. W Krościenku był zawsze dobry klimat dla szachów, Zdzisław prowadził z nich zajęcia w szkołach. Uczniowie chętnie w nich brali udział.  Gdy zmarł Zdzisław wspólnie z Edwardem postanowiliśmy, że kolejny turniej nazwiemy jego imieniem, gdy zmarł Edward w naturalny sposób zostały nazwane też jego imieniem, to taki hołd oddany tym dwóm znakomitym szachistom i pedagogom – wspomina Józef Dyda, główny organizator szachowych zmagań, koordynator sportu z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. Podkreśla, że choć teraz jest sam, to na ogromnie wsparcie, szczególnie to finansowe może zawsze liczyć z strony syna Edwarda Kordasa. 

Choć Otwarte Mistrzostwa Szachowe Ośrodka Sportowego „Pieniny” w ramach których działają szachiści z Pienin obejmują swym zasięgiem takie gminy jak: Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicę, Ochotnicę Dolną, Łapsze Niżne i Czorsztyn, to jednak na turniej przyjechali też zawodnicy z Nowego Targu, gmin: Nowy Targ, Szaflary i Rabka – Zdrój.

Wczoraj w ramach turnieju rywalizowali w tej królewskiej grze uczniowie szkół podstawowych w sumie 50 zawodników, dziś średnich i dorośli – 30 osób. Rywalizowali oni w systemie szwajcarskim 7 rund po 15 minut, osobno dziewczęta i chłopcy, oczywiście ze względu na otwarty charakter bez eliminacji wstępnych . Sędzią głównym był Jan Zapała, sędzia z bardzo długoletnim stażem.

Organizatorami szachowych zmagań byli: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Organizatorzy dziękują sponsorom firmom: SIAMAK i ETNA – technika grzewcza – za pomoc finansową.

Wyniki wkrótce na stronie PCK