Zespoły Pieśni i Tańca „Pienińskie Wiyrchy” oraz regionalny „Małe Pieniny”, działające przy Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem i miejscowym oddziale „Związku Podhalan” gościły w zaprzyjaźnionym Michowie na zaproszenie Centrum Kultury i Sportu oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Miechowiacy”. Zespoły wspólnie udział wzięły w noworocznym koncercie kolęd.  

Koncert został zorganizowany przez miechowskie Centrum Kultury i Sportu w reprezentacyjnej sali kinowej. Było to bardzo ważne wydarzenie w życiu miasta. Widownia była więc szczelnie wypełniona i to nie tylko przez mieszkańców. W występie udział wzięło bowiem wielu zaproszonych gości, wśród których był między innymi wójt Krościenka nad Dunajcem Jan Dyda z małżonką.

Zespoły zaprezentowały niesamowity nastrojowy repertuar związany ze świętami Bożego Narodzenia. Były wykonane przepiękne kolędy i pastorałki we własnej aranżacji zespołów. Wielkie poruszenie wywołała „Kolęda dla Nieobecnych”, wykonana przez wszystkie zespoły wspólnie pod kierunkiem zespołu „,Pienińskie Wiyrchy” i jego szefowej Joanny Piszczek. Na koncercie nie zabrakło i Jaśka Kubika z jego Muzyką. Ten wszechstronny artysta nie tylko pięknie grał, ale i zarecytował piękną pienińską gwarą wiersz pt. „Dunajec”. Zespoły dały też pokaz tańców.

Głos zabrali, jako gospodarz Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa oraz gościnnie wójt Jan Dyda. Obaj samorządowcy podkreślili ważność współpracy pomiędzy zespołami, ośrodkami kultur oraz obu samorządami dla pielęgnowania tradycji i kultury.

Zanim rozpoczął się koncert w Miechowie został zorganizowany Orszak Trzech Króli. W wydarzeniu udział wzięli także zaproszeni goście z Krościenka nad Dunajcem. Pomimo deszczowej pogody pochód był udany. Przy szopce bożonarodzeniowej zorganizowano wspólne kolędowanie, a potem była dla wszystkich msza święta.

Warto przypomnieć, że zespoły z obu miejscowości niedawno bowiem jesienią ubr. nawiązały współpracę, dzięki prywatnym relacjom mieszkańców Krościenka nad Dunajcem państwu Piotrowskim oraz szefowej zespołu dla dorosłych pieśni i tańca „Pienińskie Wiyrchy” Joannie Piszczek. To wówczas gościnnie do stolicy Pienin zespół z Miechowa przybył w towarzystwie burmistrza Dariusza Marczewskiego, dyrektor Centrum Kultury i Sportu – Sylwii Sucheckiej oraz choreograf zespołu – Joanny  Dulińskiej – Litewki.

 

(BES)