70 lat powstania Klubu Sportowego SKS „Sokolica” świętowano uroczyście na stadionie klubu w Krościenku nad Dunajcem. Nie zabrakło sportowych zmagań i zabawy z zespołem muzycznym. Imprezie towarzyszyły też liczne atrakcje.  

Uroczystości rozpoczęły się  turniejem młodzików w piłce nożnej. Zagrały z sobą 4 drużyny: Sokolica Krościenko, która zdobyła 1 miejsce, Lubań Tylmanowa, która zdobyła miejsce 2, Lubań Maniowy, które zdobyło 3 miejsce oraz Pienińska Akademia Sportowa, która zdobyła 4 miejsce.

Zaraz potem rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Wzięli w niej udział wzięli zaproszeni goście. Były przemówienia i podziękowania. Gratulacje z tak wspaniałego jubileuszu i podziękowania dla Zarządu klubu, zawodników i działaczy sportowych złożył wójt Jan Dyda, życząc im równocześnie kolejnych sukcesów i jubileuszy. Głos zabierali także m.in. Bogusław Waksmundzki, wicestarosta powiatu nowotarskiego oraz Jan Komorek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu nowotarskiego.

Z kolei ciekawą historię klubu przypomniał wieloletni trener i zawodnik oraz działacz sportowy – Ryszard Darlewski. Przypomniał on, że pierwsze wzmianki o sporcie w Krościenku nad Dunajcem pochodzą z 1933 roku. To wówczas z inicjatywy pana Bogdanowicza powstała pierwsze sekcja narciarska. – Pierwszym trenerem był Franciszek Koterba, kurier wojenny Armii Krajowej, odznaczony orderem Virtutti Militarii. Prowadził on zajęcia z młodzieżą, a w 1950 roku założył koło LZS – mówił pan Ryszard Darlewski. Dodał, że już w 1953 roku przy Spółdzielni Rękodzieła „Pieniny” powstało koło sportowe, które to stało się Klubem Sportowym „Sokolica”. Jego pierwszym prezesem został Gerard Woźnica. Najpierw powstała sekcja narciarska, a potem lekkoatletyczna i siatkówki. W latach 1960 – 1965 działała w ramach klubu sekcja hokeja na trawie. Odnosiła ona sukcesy w drugie lidze. W jej miejsce po 1965 roku powstała sekcja kajakarstwa górskiego, która działała do 2021 roku. – W 1957 roku powstała sekcja lekkoatletyczna i działała przez 3 lata. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku była sekcja szachowa prowadzona przez pana Bogusława Węglarza – mówił Ryszard Darlewski i podkreślił, że sekcja piłki nożnej była od samego początku i jest obecna w Klubie do dziś, jedynie z małym przestojem w powodów organizacyjnych i braku zawodników w latach 2020 – 2022.

W czasie 70 lat istnienia Klubu prezesami kolejno byli: Gerard Woźnica, Stanisław Paśko, Józef Zabrzewski, Stanisław Wira, Kazimierz Zborowski, Józef Kucharski, Eugeniusz Cisowski, Wojciech Grzywnowicz, który w latach 1969 – 2000 był najdłużej urzędującym prezesem, ale dzięki któremu w Krościenku powstały obiekty sportowe. Następnie po 2000 roku prezesami byli: Henryk Kozłowski, Jan Topolski, Leszek Bobak, a obecnie jest nim Tadeusz Pichniarczyk. Z kolei sekretarzem klubu do 2000 roku była Maria Dyda, a po niej do teraz jest Elżbieta Orkisz.

Jedne z największych sukcesów w Klubie odnotowała sekcja kajakarska, która od początku bardzo prężnie się rozwijała. W każdym roku uczęszczało do niej po ok. 70 do 80 adeptów. – Pierwszym trenerem był Tadeusz Nowak, a pierwszy medal mistrzostw Polski zdobyła w 1965 roku Anna Wolska. W 1966 roku funkcję trenera objął „Cenek” Kapłoniak, wielokrotny mistrz świata i Polski w kajakarstwie. Od 1968 roku stery trenerskie przejął Bronisław Waruś, były wicemistrz świata z 1963 roku w Augsburgu. Dzięki niemu zawodnicy z Krościenka nad Dunajcem zdobyli dziesiątki medali. W najlepszym 1975 roku zdobyli w sumie 44 medale w tym 14 złotych – mówił  Ryszard Darlewski.  – Do najwybitniejszych zawodników należeli wówczas m. in: Stanisław Majerczak, który zdobył 2 srebrne i 2 brązowe medale w latach 1973 – 1975 na mistrzostwach świata. Maria Ćwiertniewicz, wychowanka „Sokolicy”, która w 1975 roku zdobyła mistrzostwo świata, a w 1972 roku zajęła IV miejsce w olimpiadzie w Monachium. Z kolei Andrzej Pierzga i Wojciech Rzepiel zdobyli 9 krotne mistrzostwo Polski, a Marian Dyda 7 razy zdobył mistrzostwo Polski.

Po wybitnym trenerze Warusiu sekcję kajaków prowadzili: Maria Biel, Ryszard Wojtarowicz Czesław Wolski, Marek Kowalczyk i Piotr Mędoń. – Po 2000 roku sekcja Sokolicy nie była w stanie utrzymać zawodników seniorów, w związku z tym młodzież trafiła do AZS AWF Kraków. Nasi wychowankowie: Jakub, Patryk, Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Darek Chlebek zdobywali medale w Polsce i na świecie – mówił  Ryszard Darlewski. Przypomniał on też, że to piłka nożna była jedną z ważniejszych sekcji, która powstała w 1953 roku. Pierwszym trenerem był Jan Drobot, potem kolejno: Jan Głuc, Wojciech Grzywnowicz, a trenerami kolejno: Olszowiec, Wiesław Słomczewski, Kazimierz Pierzga, Stanisław Orski, Zbigniew Wrona, Krzysztof Witkowski, Tadeusz Kantor, Kazimierz Pietrzak, Leszek Bobak, Ryszard Darlewski, Michał Gaweł, a obecnie jest nim Krzysztof Czubiak.  – Na przestrzeni 70 lat drużyna piłkarska grała w klasie A i B ligi podhalańskiej, a największym sukcesem w 1986 roku była awans do ligi okręgowej i awans do finału Pucharu Polski na szczeblu okręgu, gdzie drużyna wygrała 3:0 z Sandecją Nowy Sącz. Obecnie drużyna występuje w grupie B podhalańskiej z szansą na awans do klasy wyższej. Pan Ryszard podkreślił, że klub Sokolica finansuje się z dochodów uzyskiwanych ze swego obiektu i dotacji okolicznościowych.

Warto podkreślić, że sobotnia jubileuszowa impreza była więc dobrym momentem nie tylko do przypomnienia historii, ale i wręczenia licznych odznaczeń dla trenerów, zawodników, działaczy sportowych, a także sponsorów.

Ciekawym punktem programu uroczystości był mecz towarzyski: Sokolica Seniorzy – Sokolica Oldboje. Choć był to mecz jedynie towarzyski i przyjacielski, to jednak Seniorzy wygrali 8 do 6 z Oldbojami.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy zdjęć, koszulek klubowych, archiwaliów. Były też stoiska policji i straży pożarnej. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych z kiełbasą, bigosem, watą cukrową. Były też zjeżdżalnie, dmuchańce, a na zakończenie występ muzycznego zespołu.

Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem wraz z Urzędem Gminy. Wydarzenie wsparli także: Kinga Pienińska, OSHEE, Fundacja Dzieci Pienin i Pieniński Bank Spółdzielczy.

Projekt został zrealizowany w ramach Programu Mikro Granty, którego Operatorem Krajowym jest Fundacja Orły Sportu, finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

(BES)