Blisko 80 uczestników wzięło udział w konkursach literackim i plastycznym pod nazwą „Święta Kinga patronką przeszłości i przyszłości”, zorganizowanym przez Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.  Rozdanie nagród odbędzie się 23 lipca po uroczystej sesji Rady Gminy i wcześniejszym ogłoszeniu dekretu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu św. Kingi Patronką Krościenka nad Dunajcem.       

Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Uczestnicy prześcigali się bowiem w pomysłach i ich realizacji. W konkursie plastycznym, prace były bardzo interesujące i wykonane różnymi technikami wyrazu artystycznego. W swej ocenie komisja brała pod uwagę zarówno ciekawy zamysł, jak i staranność i samodzielność jego wykonania. Nie brano pod uwagę prac, w których nie zastosowano się do regulaminu oraz tych, które zostały złożone po wymaganym przez regulamin terminie.

Z kolei w konkursie literackim komisja oceniała utwory literackie w trzech kategoriach: wiersz, opowiadanie, legenda. W tym konkursie startowali jedynie uczniowie z klasy od VII do VIII ze Szkół Podstawowych. Do konkursu nie przystąpiła żadna osoba ze szkół ponadpodstawowych, pomimo, że była taka grupa wiekowa. Także w tym konkursie nie brano pod uwagę prac, w których nie zastosowano się do regulaminu. Komisja oceniała poprawność języka, ciekawe podejście do tematu i zastosowanie się do regulaminu.

Komisja konkursowa pracowała w składzie: Krystyna Aleksander, Ewa Majerczak, Bożena Soliwoda, Beata Szkaradzińska, Krystyna Walosik i Marcin Tokarczyk.

Celem konkursu było upowszechnienie i zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy na temat autorytetu Św. Kingi, wielkiej księżnej i mniszki, a także jej związków z Krościenkiem nad Dunajcem, pierwszym i przez wieki jedynym centrum miejskim na terenie Pienin. Uczestnicy mieli za zadanie poznać ideały i wartości, którymi kierowała się księżna i mniszka w codziennym życiu, zapoznać się z historią Krościenka nad Dunajcem  w kontekście postaci św. Kingi. Podczas swych realizacji uczestnicy konkursu mogli inspirować się takimi zagadnieniami jak: Św. Kinga księżna, św. Kinga pielgrzym, św. Kinga patronka Krościenka nad Dunajcem, św. Kinga w legendzie, św. Kinga zatroskana o losy mniszek i św. Kinga… (własny pomysł).

(BES)

Wyniki:

Konkurs plastyczny

Grupa wiekowa – klasy I do III Szkoły Podstawowe. Przyznano trzy pierwsze miejsca i wyróżnienie.

I – Zuzanna Huza

II – Emilia Andruszko

III – Lena Kozłecka

Wyróżnienie – Magda Dyda

Grupa wiekowa – klasy IV do VI  Szkoły Podstawowej. Przyznano miejsce pierwsze oraz po dwa miejsca drugie i trzecie, a także wyróżnienie.

I – Aleksandra Andruszko

 1. – Zuzanna Kołek ex aequo Wiktor Waksmundzki

III. – Alicja Klag ex aequo Lidia Krzysztoforska

Wyróżnienia – Daria Niemiec

Grupa wiekowa – klasy VII do VIII  Szkoły Podstawowej. Przyznano miejsca pierwsze, drugie i trzecie, nie przyznano wyróżnienia.

 1. – Ania Skubisz
 2. – Klara Jankowska
 • – Laura Salomon

 

W konkursie plastycznym w czwartej grupie wiekowej Szkoły Średnie nikt nie wziął udziału.

Konkurs Literacki

W kategorii wiersz przyznano miejsca.

 1. O stworzycielko Pienin… – Anna Kołodziej
 2. Wzór – Alicja Bańka
 • Bogactwo św. Kingi – Joanna Kołek

W kategorii opowiadanie przyznano miejsca.

 1. W ramionach św. Kingi – Oliwia Kasprzak
 2. Patronko wszech czasów – Karolina Janik
 • Magiczny portal międzyczasowy – Joanna Gabryś

W kategorii legenda przyznano miejsca.

 1. Życiodajne źródełko – Paulina Hamerska
 2. Narodziny anioła – Oliwia Kasprzak
 • Św. Kinga w legendzie – Zuzanna Mszanik