Podhalańskie jasełka w wykonaniu połączonych zespołów góralskich „Zawaternik” i „Ślebodni” z Gronia – Leśnicy zostały przedstawione na scenie sali widowiskowej w Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Regionalne przedstawienie podziwiali liczni mieszkańcy oraz turyści.

Spektakl w oprawie górali podhalańskich był wzbogacony dodatkowymi elementami regionalnymi. „Jasełka” były bowiem oparte na radosnych i spontanicznych zabawach dzieci, przeplatanych śpiewem i tańcem góralskim: solowym, juhaskim i zbójnickim. Na scenie pojawiły się też m. in. takie postacie jak: turoń, śmierć i diabeł, nie zabrakło też gwiazdy betlejemskiej. Elementy te zazwyczaj są wykorzystywane przez regionalne grupy kolędnicze. Po występie młodzi aktorzy z zespołów „Zawaternik” i „Ślebodni” zostali nagrodzeni gromkimi brawami zachwyconej publiczności.         

Oba zespoły mają swój rodowód w gminie Bukowina Tatrzańska. „Zawaternik” powstał w 1983 roku przy Szkole Podstawowej w Leśnicy i został założony przez Marię Dudek. Nazwa zespołu, czyli zawaternik oznacza wiecznie tlący się kawałek drewna, z którego dawno temu rozdmuchiwano watrę, czyli góralskie ognisko. Z kolei zespół „Ślebodni” został założony w 1983 roku przez Mariana Bryję przy oddziale  Groń – Leśnica Związku Podhalan. Obecnie w jego składzie są m. in. wychowankowie Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik”. Oba zespoły, które prowadzi Maria Dudek, prezentują autentyczne tańce, śpiew i muzykę górali podhalańskich. Zespoły mają na swym koncie liczne występy na festiwalach, udział w konkursach i nagrody oraz wyjazdy, w tym zagraniczne.