Nowy nowoczesny budynek na miarę XXI wieku mają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krościenku nad Dunajcem. Został on oficjalnie otwarty i poświęcony z udziałem parlamentarzystów, władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, a także służb mundurowych, ratowników górskich i licznych zaproszonych gości.

 – Nasza sekcja w Krościenku nad Dunajcem powstała w 1957 roku – przypomniał wójt Jan Dyda, wieloletni ratownik GOPR i kierownik sekcji, podkreślając trudną sytuację lokalową sekcji GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Ratownicy przez lata wielokrotnie zmieniali siedzibę. Dyżurki były w różnych miejscach. – Ostatnio nasza sekcja miała dyżurkę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego – mówił wójt Jan Dyda, wspominając prężnie działającą sekcję GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Przypomniał też,  jak przed kilkunastu laty, gdy naczelnikiem Podhalańskiej Grupy GOPR był Mariusz Zaród zaczął rodzić się pomysł budowy „Goprówki” w stolicy Pienin. – Udało się pozyskać miejsce na lokalizację, mieliśmy dokumentację, nie mieliśmy pieniędzy… Dziś dziękuję Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za przekazanie funduszy.

 Środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się pozyskać już przed rokiem dzięki wsparciu poseł na sejm RP Anny Paluch. – Łączy nas miłość do gór, a miłość do gór, to coś co ludzi spaja i jednoczy – mówiła pani poseł na sejm RP Anna Paluch, która prywatnie jest przewodnikiem beskidzkim i mieszkanką Krościenka nad Dunajcem. Poseł odczytała też oficjalny adres od Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.     

Głos zabierali także inni zaproszeni goście: senator Jan Hamerski, mieszkaniec sąsiedniej Szczawnicy, wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, prywatnie mieszkaniec gminy Krościenko nad Dunajcem. Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Michał Jamka z Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz przedstawiciele służb mundurowych i ratunkowych. W uroczystości udział wzięli licznie przedstawiciele ratowników Podhalańskiej Grupy GOPR na czele z naczelnikiem Markiem Ciaś i prezesem Pawłem Koniecznym. Był także Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Umowa o przekazaniu środków publicznych  w wysokości 1 mln zł dla GOPR-u została podpisana przez Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Własika dokładnie 17 listopada ubr. Tę dobrą informację przed rokiem władzom gminy i goprowcom przekazała osobiście poseł Anna Paluch, która monitowała o przyznanie środków dla goprowców w Krościenku na Dunajcem u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.