Magdalena Wolińska – Riedi, dziennikarka i korespondentka TVP z Rzymu i Watykanu spotkała się z tłumnie przybyłymi mieszkańcami Krościenka nad Dunajcem w piątkowy wieczór w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji.

Dziennikarka, której żyć było dane przez lata za Spiżową Bramą w najmniejszym państwie świata – Watykanie, dzieliła się swymi wspomnieniami z tego okresu. Była ona bowiem przez pewien czas jedna z 12 kobiet, które na co dzień żyły i mieszkały w kościelnym państwie i jest jedną z 30 kobiet na świecie, które posiadały obywatelstwo watykańskie. Otrzymała je dzięki temu, że jej mąż Marcel Riedi przez lata był gwardzistą papieskim i razem ze swymi córkami mieszkali na terenie Państwa Kościelnego. Warto tu też przypomnieć, że i jedna z mieszkanek Krościenka nad Dunajcem Anna Rzepiel wyszła również za mąż za gwardzistę papieskiego kilka lat wcześniej o czym wspominała sama dziennikarka.

Z sali padały pytania. Uczestników spotkania interesowało m. in. czy Magdalena Wolińska – Riedi spotykała tak przypadkowo Papieża oraz jak poznała swego męża. Dziennikarka opowiedziała, że do Rzymu przyjechała w 2000 jubileuszowym roku, jako wolontariuszka. To wówczas poznała przyszłego męża, który był gwardzistą papieskim i nie chciał jej wpuścić za mury Watykanu z przesyłką dla bp Stanisława Dziwisza osobistego sekretarza Jana Pawła II…  Gdy jednak zobaczył, że się pomylił, zaprosił ją na spacer do Watykańskich Ogrodów i tak po trzech latach zostali małżeństwem.      

Magdalena Wolińska – Riedi promowała swoje trzy książki: „Kobieta w Watykanie. – Jak żyje się w najmniejszym państwie świata”, „Zdarzyło się w Watykanie. – Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” i „Z Watykanu w świat. – Tajemnice papieskich podróży”. Spotkanie z autorskie prowadziła Krystyna Walosik, nauczycielka, bibliotekarka, artystka i mieszkanka Krościenka nad Dunajcem. Rozpoczęła je natomiast fragmentem książki autorki Weronika Walkowska, kierownik krośnieńczańskiej Gminnej Biblioteki Publicznej.  Natomiast na zakończenie spotkania Magdalena Wolińska Riedi składała dedykacje na swych książkach dla wszystkich chętnych.

Impresariat artystyczny wydarzenia – Beata Surowiak, partnerzy: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem,  Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem, Poseł na sejm RP Anna Paluch, Crosna SPA,  Creativ i Cukiernia Piotrowscy. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Związek Podhalan z Krościenka nad Dunajcem.