Pomimo, że pogoda w sobotę nie dopisała, bo po południu spadł obfity deszcz, to tegoroczny Jarmark Krościeński należał do bardzo udanych. Tłumnie przybywali na niego od wczesnego popołudnia zarówno turyści, jak i mieszkańcy, bo było naprawdę warto.

Amfiteatr „Pod wierzbą” wypełnił się już podczas spektaklu z udziałem Romów z Krośnicy, którzy pokazali swe zwyczaje związane z zaręczynami, ślubem i weselem. Było to przestawienie w trzech aktach, pokazujące zaręczyny – maga wipen, ślub -wera i wesele – bijav. Podczas spektaklu przybliżono też historię Romów w gminie Krościenko nad Dunajcem. Podkreślono, że pierwsze wzmianki o nich w dokumentach są już z 1647 roku, a już w 1724 roku odnotowano w księgach parafialnych, że „Cyganie Marcin i Katarzyna w Krościenku nad Dunajcem chrzcili swe dziecko”. Widzowie mogli też dowiedzieć się o wielu ciekawych zwyczajach Romów, poznać ich tradycję i prawo tzw. Romanipen. Ich występ zrobił wielką furorę, tym bardziej, że na scenie wystąpiły trzy pokolenia Romów, bawiąc się, grając i tańcząc z wielkim zaangażowaniem.  Spektakl był częścią większego projektu, który realizuje Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem pt. „Twórczość artystyczna – droga do przyszłości”, dzięki któremu Romowie z Krośnicy uczą się szyć, haftować, robić witraże i zdjęcia. Projekt jest realizowany w ramach programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030 Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

A potem na scenie zaprezentowano folklor Pienin. Wystąpił zespół „Małe Pieniny”, grupa śpiewacza „Pienińskie Nucicki” i „Muzyka Jana Kubika”. Wielki aplauz publiczności zdobyli z kolei wykonawcy z zespołu „Folk Pawer”. Ta grupa górali i przyjaciół  fascynuje się od lat muzyką góralską, bałkańską, słowacką, cygańską i węgierską, które łączy ze współczesnym brzemieniem. Siłą zespołu jest muzyka płynąca z instrumentów ludowych i elektrycznych.

Przepięknie zagrała też orkiestra dęta OSP Krościenko nad Dunajcem oraz zaśpiewał chór Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Gwiazdą wieczoru był znany, znakomity zespół „Future Folk”, wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z wpływami folku góralskiego. Zagrał on w pełnym składzie: Stanisław Karpiel – Bułecka, śpiew, Matt Kowalsky, instrumnty elektroniczne oraz Szynom Chyc – Magdzin, skrzypce, śpiew.

Prócz muzyki było i coś dla ciała. Znakomite potrawy serowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krośnicy, Stowarzyszenia Kobiet Pienińskich oraz ze Związku Podhalan. Były też stoiska: Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, Nadleśnictwa Krościenko nad Dunajcem oraz Poczty Polskiej z licznymi atrakcjami. Niezwykłe pokazy kajakowe na Dunajcu dał LKS Dunajec. Nie zabrakło gier i zabaw dla dzieci i młodzieży oraz prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa.

Patronat honorowy nad imprezą pełnił wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda, a organizatorem było Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

Z kolei w niedzielę  odbył się odpust św. Kingi w Pieninach. Najpierw była msza św. odpustowa na Górze Zamkowej w Pieninach, a wieczorem w kościele parafialnym pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem – koncert „Świętej Kindze”. Współorganizatorami byli: Fundacja Promocji Artystycznej Pro – Classical oraz parafia z Krościenka nad Dunajcem.