5 tysięcy złotych zebrano podczas świątecznego kiermaszu charytatywnego odbywającego się na rzecz pomocy dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem. Najwięcej udało się zebrać paniom ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Pieniny” w Krościenku nad  Dunajcem bowiem aż 2140 złotych!

Sobotni kiermasz zgromadził licznych mieszkańców Krościenka nad Dunajcem, a także tych z okolicznych miejscowości i ich gości. Nie przeszkodziła imprezie nawet kiepska pogoda, bo kiermasz zamiast na Rynku został zorganizowany w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem.

 Na kiermaszu były sprzedawane ze szlachetnym celem zarówno palmy wielkanocne, jak i ozdoby świąteczne. Były prześliczne pisanki, duże i mniejsze, malowane, wyklejane i zdobione przepięknymi ornamentami. Były baranki oraz ciekawe ozdoby na świąteczny stół. Wielką furorę robiły przecudne wianki ozdobione jajeczkami, kurkami i zajączkami oferowane na stoisku biblioteki. Niezwykłe witraże, a szczególnie anioły oferowali z kolei na swym stoisku plastycy ze Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Nie brakowało też przepysznych babeczek, ciast w kształcie baranka i innych smakołyków, a szczególnie wielkanocnych ciast i ciasteczek przygotowanych przez panie z różnych organizacji i stowarzyszeń.  

Dzieci ukraińskie sprzedawały z kolei wykonane przez siebie i wspólnie z polskimi dzieciakami pisanki, ozdoby i rysunki na których częstym motywem były polskie i ukraińskie barwy narodowe. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się też stoisko ukraińskich kobiet, które oferowały ugotowany przez siebie barszcz i pierogi z przepysznym sosem.

Warto podkreślić, że panie ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów swą akcję pomocową rozpoczęły jeszcze przed kiermaszem. Swe prace zaczęły wykonywać na miesiąc przed wydarzeniem, a zrobione przez siebie cudeńka oferowały już na kilka dni przed kiermaszem.    

Organizatorami kiermaszu byli: Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, Związek Podhalan – Oddział Krościenko nad Dunajcem, Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich w Krościenku nad Dunajcem, Koło Gospodyń Wiejskich „Zielony Las” z Grywałdu, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pieniny” w Krościenku nad  Dunajcem oraz Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad wydarzeniem pełni wójt Jan Dyda.