Około 120 uczestników dziewcząt i chłopców wzięło udział w Mistrzostwach Powiatu Nowotarskiego w Szachach. Trwały one trzy dni od 17 do 19 listopada i po raz pierwszy w historii zostały one zorganizowane w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji  w Krościenku nad Dunajcem.

Mistrzostwa odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: igrzyska dzieci klas 1 – 6, igrzyska młodzieży szkolnej klas 7 – 8, licealiada powiatu nowotarskiego. Przeprowadzono zawody indywidualne i drużynowe. Uczestniczyli w nich zawodnicy tej królewskiej gry z całej Nowotarszczyzny, ale najwięcej było ich zwyczajowo z Rabki – Zdroju, Nowego Targu i okolic Krościenka nad Dunajcem, gdzie jest już długa tradycja tej gry.

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego są już od lat w kalendarzu sportowych imprez szkolnych, a moim marzeniem od zawsze było organizowanie takich zawodów – mówi Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.  – Gdy organizowałem je po raz pierwszy przed 11 laty nie było łatwo… Tuż przed godziną ich rozpoczęcia nie było żadnego zawodnika, pierwszy przyszedł dopiero kilka minut po terminie…

Józef Dyda wyjaśnia, że choć kalendarz nie przewiduje szachów indywidualnych, to jednak są takie organizowane, aby mogła wziąć w nich udział jak największa ilość uczestników. Nie każda szkoła bowiem jest w stanie wystawić na mistrzostwa drużynę.  

Najlepsza drużyna w każdej z kategorii będzie reprezentować powiat nowotarski na Mistrzostwach Wojewódzkich w Szachach w Myślenicach. I tak w kategorii igrzyska dzieci – Szkoła Podstawowa z Grywałdu, w kategorii igrzyska młodzieży szkolnej – Szkoła Podstawowa w Szczawnicy, a w kategorii licealiada – Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.               

Bardzo się cieszę, że tak dużo mieliśmy w tym roku uczestników, chciałbym, aby ta impreza już cyklicznie odbywała się w Krościenku nad Dunajcem i aby tu powstało koło szachowe działające przy Centrum Kultury i Promocji, aby dzieci mogły się tu uczyć grać w szachy i mogły potem reprezentować nasz powiat – mówił Józef Dyda.   

 Organizatorem szachowych zmagań było Powiatowe Centrum Kultury, a współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji  w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Nowotarskiego w Szachach sprawował wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda.