Panie starsze i młodsze poznają tajniki szycia na maszynie krawieckiej na specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach. Zostały one zorganizowane wspólnie przez Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pieniny” z siedzibą w Krościenku nad Dunajcem.

Panie podczas pierwszych zajęć zapoznały się z funkcjonowaniem maszyny krawieckiej do szycia, jej obsługą oraz poczyniły pierwsze kroki w niełatwej sztuce szycia. Mogły też oczywiście zadawać wszelkie pytania doświadczonym w tej umiejętności krawcowym. Teraz już nie tylko potrafią uruchomić maszynę, ale i nawlec nitkę i samodzielnie przeszyć na niej kawałek materiału.

Wkrótce kolejne warsztaty, tym razem Panie będą uczyły się szycia większych powierzchni. Poznają tajniki kroju i różnych technik szycia. Efekty ich nauki będzie można zobaczyć po zakończeniu warsztatów szycia.

Tymczasem przed uczestniczkami jeszcze kolejne spotkania. Są one w każdy czwartek aż do końca lipca.

Maszyny do szycia zostały zakupione dla Centrum Kultury i Promocji w ramach projektu pn. „Rewitalizacja XIX wiecznego ratusza wraz z odtworzeniem historycznych funkcji rynku w Krościenku nad Dunajcem” wdrażanego w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020”. Warto przypomnieć, że projekt ów obejmował nie tylko prace budowlane, ale i wyposażenie pomieszczeń dla Centrum Kultury i Promocji pod kątem prowadzenia zajęć dla różnych grup wiekowych mieszkańców Krościenka nad Dunajcem.

W ramach doposażenia powstała:

– ośmiostanowiskowa pracownia krawiecka i hafciarka. Jej wyposażenie to zakupione 5 maszyn do szycia, 2 hafciarki oraz żelazko z deska do prasowania.

– mobilna siedmiostanowiskowa pracownia fotograficzna. Jej wyposażenie stanowi 8 aparatów cyfrowych oraz osiem tabletów multimedialnych.