Tegoroczny już 79. Międzynarodowy Spływ Dunajcem im. Tadeusza Pilarskiego zakończył się uroczyście w Krościenku nad Dunajcem 5 czerwca. W oficjalnym finale udział wzięli licznie zaproszeni goście oraz wójt gminy Krościenko nad Dunajcem Jan Dyda.

W tym roku spływ odbył się po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią. To dlatego wzięło w nim udział tylko 180 załóg, w tym jedynie 9 z Niemiec. W poprzednich latach ta impreza gromadziła nawet do trzech tysięcy kajakarzy.

Po raz pierwszy spływ  odbył się jeszcze w 1934 roku. Od tego czasu były jedynie dwie przerwy, pierwsza podczas II wojny światowej, druga w ubiegłym roku z powodu Covid 19.

Zawodnicy w tym roku – jak zawsze – wystartowali w Nowym Targu w Boże Ciało, by pokonać 70 km górskiej wartkiej rzeki i poprzez Sromowce Wyżne dopłynąć w końcu do Krościenka nad Dunajcem. To tu podczas oficjalnego zakończenia imprezy wodniackiej Jan Dyda, wójt gminy Krościenko nad Dunajcem wręczył puchary i dyplomy zawodnikom oraz zaprosił wszystkich na jubileuszowy 80. spływ Dunajcem w przyszłym roku.

Warto podkreślić, że Międzynarodowy spływ Dunajcem zaliczany jest do cyklu zawodów Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego oraz figuruje w kalendarzu imprez PTTK. Odbywał się on natomiast w ramach LV Tygodnia Dzikich Wód. Głównym trofeum zawodów jest Kryształowy Puchar Dunajca.

Patronat honorowy nad spływem sprawowali: marszałek województwa małopolskiego – Witold Kozłowski oraz prezydent miasta Krakowa – Jacek Majchrowski.  Organizatorami spływu byli: Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”,  Polski Związek Kajakowy, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze oraz urzędy miast i gmin przez, które prowadzi spływ, a więc także Urząd Gminy Krościenko nad Dunajcem.